Półroczne zwolnienie z ZUS dla osób rozpoczynających własny biznes

Znasz kogoś kto chce założyć własną firmę, ale boi że jego pomysł nie wypali? Od 31 marca 2018 r. będzie możliwość rejestrowania przedsiębiorstwa „na próbę”.

W ramach „Konstytucji Biznesu, o której pisałam TUTAJ uchwalono pakiet różnych ustaw.

Dzięki „Konstytucji Biznesu” każdy nowy przedsiębiorca będzie mógł, sprawdzić czy jego pomysł na własny biznes to strzał w dziesiątkę. Bez ponoszenia wysokich kosztów w pierwszym okresie działalności. Co oznacza, że każda osoba która zarejestruje firmę, będzie zwolniona ze składek ZUS oraz ze składki zdrowotnej przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności. Nowe przepisy wejdą w życie już 31 marca 2018 roku. Aby skorzystać z ulgi na start należy spełnić jednak kilka warunków:

  1. przedsiębiorca ma być osobą fizyczną,
  2. podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy;
  3. działalności nie wykonuje się na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej, w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym przedsiębiorca wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Ale to nie koniec zwolnień!

Jeśli prowadzisz „drobną” działalności, czyli taka z której miesięcznie nie otrzymujesz dochodów większych niż 50% minimalnego wynagrodzenia w 2018 r. wynosi ono 2100 zł brutto) możesz prowadzić działalność niezarejestrowaną, o której piszę TUTAJ.

Z kolei każda osoba, która po „próbie” (6 mcy) zdecyduje się na kontynuowanie swojej przygody z własnym biznesem będzie mogła skorzystać jeszcze z 2-letniej ulgi w ZUS (ona już obowiązuje, o czym pisałam TUTAJ). Dla przypomnienia przez kolejne 24 miesiące nowy przedsiębiorca ma prawo do opłacania składek w obniżonej wysokości. Te preferencyjne składki wynoszą 520,10 zł (jest to stawka przyjęta na 2018 r.). Po upływie tego okresu, przedsiębiorca rozpocznie opłacanie składki w normalnej wysokości czyli obecnie w kwocie 1232,16 zł.

Ciekawe rozwiązania dla młodych przedsiębiorców. jednak pamiętajmy, że nie odprowadzanie składek lub odprowadzanie ich mniejszych skutkuje mniejszą emeryturą w przyszłości, o czym musimy pamiętać, przez cały okres naszej pracy zawodowej! 

Odsłony: 709