Jednolity Plik Kontrolny dla firm od 01/01/2018 r.

Wiele bohaterek moich wywiadów prowadzi własne przedsiębiorstwa. W związku z tym chciałam Wam przypomnieć, że 1 stycznia 2018 r. zmieniają się zasady dostarczania danych podatkowych do urzędu skarbowego.

Mikroprzedsiębiorcy, podobnie jak duże podmioty oraz mali i średni przedsiębiorcy, będą zobligowani do przekazywania organom podatkowym ewidencji VAT w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Od 1 lipca 2018 r. urzędu może zażądać od mikroprzedsiębiorcy przesłanie pozostałych plików. Zgodnie z zasadą „prawo nie działa wstecz”, urząd skarbowy nie może żądać od mikroprzedsiębiorstwa przesłania struktur JPK za okres sprzed wejścia przepisów w życie.

Jednolity Plik Kontrolny w skrócie JPK (z ang. Standard Audit File-Tax – SAF-T) jest plikiem zawierającym informacje o operacjach gospodarczych za dany okres. Został wprowadzony przez Ministerstwo Finansów z kilku powodów, z których jeden z najważniejszych to konieczność uszczelnienia systemu podatkowego. Obecnie JPK składa się z 7 struktur:

Na stronie http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1081376,jpk-vat-duze-zmiany-dla-mikroprzedsiebiorcow-od-2018-r.html możemy przeczytać iż: "Jednolity Plik Kontrolny nie może zawierać żadnych błędów. Jeśli zostaną wykryte jakiekolwiek nieścisłości, wówczas na firmę może zostać nałożona sankcja finansowa zgodna z podejrzeniem o oszustwo podatkowe. Jeśli chcemy działać zgodnie z prawem oraz uniknąć przypadkowych błędów, powinniśmy wyposażyć firmę w sprawdzone programy, które przed wysłaniem pliku JPK dokładnie przeanalizują zebrane dane oraz poinformują o uchybieniach. Wszystko wskazuje na to, że wszelkie informacje na temat działalności finansowej firmy będą przekazywane wyłącznie drogą elektroniczną, natomiast papierowe deklaracje i faktury będą powoli odchodzić do lamusa. Digitalizacja obowiązków podatkowych powinna zatem ograniczyć przestępczość gospodarczą, ułatwić funkcjonowanie organów podatkowych, zmniejszyć lukę podatkową VAT oraz koszty poboru podatków."

A jak Wy się na tą zmianę zapatrujecie? 

WARTO PRZECZYTAĆ:
Konstytucja Biznesu uchwalona - pakiet udogodnień
Półroczne zwolnienie z ZUS dla osób rozpoczynających własny biznes
Jak założyć stowarzyszenie - krok po kroku

Odsłony: 925