Diana, która została trenerem wokalnym

Kategoria: Inspiracje Opublikowano: poniedziałek, 06 listopad 2017 Justyna Zimny-Frużyńska Drukuj E-mail

Diana Dereniowska jest Certyfikowanym Trenerem Wokalnym (Professional Vocal Coach) włoskiej techniki śpiewu Passaggio. Specjalizuje się w wokalnych konsultacjach dotyczących poprawnego wykorzystania potencjału głosu.

Jest absolwentką Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, trenerem śpiewu, wokalistką, nauczycielką muzyki, autorką tekstów piosenek i kompozytorką. Swoje umiejętności trenowała pod okiem najlepszych polskich i międzynarodowych nauczycieli i trenerów śpiewu takich jak: Matteo Mazzucca, Magda Navarette i Andres Martorell. MU­ZYKA oz­nacza miłość do świata, do ludzi i do dźwięków bu­dujących wnętrze człowiek, łączących cały zróżni­cowa­ny świat i tworzących całe mo­je życie.....

Z czym wiąże się praca trenera wokalnego?
Cześć! Na wstępie bardzo chciałabym podziękować za zaproszenie do wywiadu i zainteresowanie tematem branży wokalnej. Praca trenera wokalnego to przede wszystkim i na szczęście praca stricte z ludźmi i z ich głosem, a więc “żywym” instrumentem. Na konsultacjach wokalnych poznajemy nasz głos, który jest instrumentem bardzo delikatnym i wymagającym, bo ściśle związanym z całym naszym ciałem - tutaj poznajemy siebie. Głos jest często odzwierciedleniem nas samych., Poznajemy poprawną technikę podczas mowy i śpiewu, a także zmierzamy się z własnymi słabościami. Trener wokalny instruuje jak używać głosu w sposób fizjologicznie naturalny i najbardziej efektywny a takżde podpowiada jak wykorzystywać go w swojej pracy lub pasji.

Jesteś Certyfikowanym Trenerem Śpiewu co to znaczy?
Tak to prawda, ten tytuł uzyskałam już jakiś czas temu po wielu godzinach szkoleń i praktyk, a także treningów pod okiem mojego mentora wokalnego Matteo Mazzucca. Certyfikowany Trener Śpiewu to trener głosu, którego zadaniem jest jak najszybsze rozpoznanie i trafne zdiagnozowanie tzw. skłonności wokalnej, którą ma każdy wokalista lub osoba zawodowo pracująca głosem jak np. “nauczyciele, prezenterzy” i tzw.”wyleczenie” jej. Jedni śpiewają za cicho, inni zbyt głośno nadwerężając swoje struny głosowe do granic możliwości, inni jeszcze nie mają kontroli nad dźwiękiem i tu potrzebna jest praca nad odpowiednimi mięśniami za pomocą, których używamy głosu.

Jerzy Stuhr zapewniał, że śpiewać każdy może. Czy każdy może nauczyć się śpiewać i jak się do tego zabrać.
Mam dla Ciebie i pewnie również dla innych chętnych do rozpoczęcia swojej przygody ze śpiewem dobrą wiadomość! Jeśli potrafisz mówić, to potrafisz również i zaśpiewać! Jerzy miał tutaj trochę racji. W śpiewie jednym z najważniejszych elementów jest poprawne ustawienie aparatu artykulacyjnego a więc aparatu mowy a reszta to już inna bajka ☺ Oczywiście istnieją tzw. naturszczyki, którzy sami uczą się śpiewać, ale ja na początek polecam konsultacje z nauczycielem śpiewu, by podpowiedział od czego należy zacząć, ponieważ każdy z nas jest inny i wymaga w swojej wokalnej podróży indywidualnego podejścia!

Słyszałam, że naukę śpiewania można rozpocząć w każdym wieku, jednak nie wyobrażam sobie, abyś mogła nauczyć śpiewu np. mnie. Czy na rozpoczęcie nauki śpiewu jest jakiś najlepszy moment biologiczny człowieka?
To trochę jak z grą na skrzypcach ? Gdy masz np. 25 lat wszyscy dookoła mówią Ci byś dał sobie spokój z grą na skrzypcach, bo już jesteś na to za stary/a a naukę zaczyna się w wieku np 5/6 lat, a sama osobiście znam dorosłych ludzi, którzy przy odpowiedniej dozie dużego samozaparcia i ciągłych ćwiczeń już po roku osiągali naprawdę duże efekty i wiek nie miał z tym nic wspólnego. Małe dzieci zaczynają często naukę śpiewu nawet od 4 lat, ale człowiek dorosły ma o tyle łatwiej, że jego głos przeszedł już np. mutację i ma określoną skalę - jest więc łatwiej plastycznie go uformować, nie mówiąc już o świadomości wykonywania danych ćwiczeń czego u dzieci często brakuje. Podsumowując, naukę śpiewu można zacząć w każdym wieku, nie ma ograniczeń.


Co myślisz o programach typu „The Voice of Poland”, X-factor itp..? Czy wierzysz w to, że programy tego typu naprawdę mogą pomóc w karierze młodym artystom?
Z pewnością występ w takim programie to dobra medialna reklama, która ma bardzo duży zasięg. Rozgłos jest potrzebny w pracy wokalisty, ponieważ często otwiera dużo nowych możliwości. Nie przeceniałabym jednak tego typu programów, bo obserwując niektóre występy uczestników mam wrażenie, że to właśnie nie sam głos i technika śpiewania jest tam kwestią najważniejszą a umiejętność zrobienia “dobrego show” ponieważ “to się sprzeda”. Młodym artystom zalecałabym natomiast ciężką pracę nad własnym wykonawstwem i materiałem muzycznym a program traktowałabym, jako dodatkową możliwość do wykorzystania.

Czy można nauczyć się poprawnego śpiewania?
Oczywiście, że tak! Kluczem jest zrozumienie co możemy w danej chwili z naszym głosem zrobić i zrozumienie tego, co nas w naszej pracy nad nim ogranicza i podejmowanie ryzyka by to zmienić!

Jesteś trenerem w Royal Art Studio – na zajęcia przychodzą tylko osoby, które chcą śpiewać zawodowo, czy zdarzają się także pasjonaci? I jak wygląda przekrój wiekowy Twoich uczniów?
To bardzo ciekawe pytanie☺ Bardzo często w moim studiu trafiają się właśnie pasjonaci, którzy może niekoniecznie w danej chwili chcą związać swoje życie z muzyką, ale po prostu uwielbiają śpiewać i chcą robić to jak najlepiej. Z drugiej strony osoby, które chcą śpiewać zawodowo mają już za sobą pewną dozę doświadczeń mniejszych lub większych, a u mnie znajdują porady jak wykorzystać głos maksymalnie w danej sytuacji zawodowej. Przekrój wiekowy jest bardzo duży, bo od 5 lat do nawet 50 ☺ Także ludzie garną się do śpiewu w każdym wieku.

W jakim wieku są Twoi uczniowie? Często zdarza się, że trema wygrywa, jak z nią walczysz na twoich zajęciach? Jak sobie poradzić ze wstydem, czy tremą?
Przekrój jest duży jednak najczęściej moi uczniowie to średnia wieku od 5 - 25 lat. Trema zazwyczaj bierze się z niepewności jak ktoś nas oceni, czy nie będziemy fałszować co pomyślą inni i czy np. nie zapomnimy tekstu piosenki - na moich zajęciach z tremą nie walczymy, pozwalamy jej się pojawić i swobodnie odejść☺ Zazwyczaj, gdy chcemy z tremą walczyć to ona wraca ze zdwojoną siłą więc próbujemy się z nią jakoś dogadać.

Co możesz poradzić osobom, które podczas występów publicznych są zjadane przez wstyd i tremę?
To częste pytanie, które męczy wykonawców. Poradziłabym im, jeśli czeka ich ważny występ by zaakceptowali, że trema z nimi jest i im towarzyszy i by zaprosili ją do serca Jednocześnie aby ją ostrzegli, by się zbytnio nie panoszyła podczas występu. Trema zwykła po pewnym czasie przechodzi w tzw. tremę mobilizującą, która daje nam porządnego kopa do działania. Nie warto też przejmować się małymi porażkami czy potknięciami, bo wszyscy wiemy, że za kilka lat ten błąd nie będzie miał żadnego znaczenia.

Jak dbać o głos?
Pić dużo wody niegazowanej! To przede wszystkim, ponieważ struny głosowe muszą być dobrze nawilżone. Nie krzyczeć na imprezach i starać się nie mówić zbyt głośno w zatłoczonych miejscach, bo to wzmaga nadużycia głosu. Osobom posiadającym tzw. “suche” powietrze w domu polecam zakup nawilżacza powietrza, a smakoszom kawy jej ograniczenie ze względu na wysuszające właściwości kawy! Co do papierosów to wiadomo, że są dla naszych strun głosowych bardzo, ale to bardzo szkodliwe.

Mówisz, że: „Rozwijając swoją pasję trzeba być w niej trochę Maniakiem”, co masz na myśli?
Tak maniakiem, ponieważ tylko systematyczne dążenia i ćwiczenia dają efekty podczas rozwijania swojej pasji. Na krótkotrwałych zrywach i aktywnościach nie zbudujemy nawyków, tak bardzo potrzebnych ludziom rozwijającym pasję. Trzeba pracować stale!

Jesteś takim maniakiem? Czy że śpiewu można „wyżyć”?
Tak jestem takim maniakiem, kiedy nie mogę śpiewać lub jestem chora to aż czuje niemal fizyczny ból, że nie mogę robić tego co tak bardzo uwielbiam! To jak zabranie mi czegoś co mam w życiu najcenniejszego! Ze śpiewu tak jak pytasz da się “wyżyć” pod warunkiem, że cały czas się w tej dziedzinie rozwijamy i działamy na wielu horyzontach.

Jakie masz plany na najbliższą przyszłość?
Uuuu to ciężkie pytanie, ale mam w miarę jasną wizję tego co chcę robić! Chcę jak najlepiej rozwinąć Royal Art Studio, poszerzyć ofertę dla klientów i stworzyć własny estradowy zespół, a także grać swoją muzykę, nad którą od jakiegoś czasu już pracuję.

Kiedy będę mogła kupić twoja autorska płytę?
Jeszcze w trakcie studiów wydałam swoją pierwszą płytę “Secret Place”, która jest mieszanką muzyki wokalnej z samym fortepianem a także muzyki elektronicznej. Obecnie wraz z wytwórnią dźwięku Delphy Records szykujemy dla Was coś całkiem nowego - mój autorski kawałek w jakości radiowej! Nowe klimaty, które mam nadzieję, przypadną Wam do gustu! W dalszych planach jest kręcenie klipu i stworzenie materiału na całą płytę! Czas jednak pokaże jak szybko uda się to zrealizować!

Diano dziękuję za rozmowę, mam nadzieję że wkrótce Cię usłyszę na żywo! 

Odsłony: 883