Magda - Prezydent Kobiecego Klubu Motocyklowego AMAZONS WMC

Kategoria: Inspiracje Opublikowano: środa, 09 maj 2018 Justyna Zimny-Frużyńska Drukuj E-mail

Wszyscy wiedzą, że my kobiety jesteśmy bardzo waleczne. Na przestrzeni wieków walczyłyśmy o swoje prawa, o status społeczny. Udowadniamy, że możemy wykonywać każda pracę nawet tą niebezpieczną.

Są wśród nas policjantki, strażaczki, służmy w wojsku i w służbach specjalnych, latamy samolotami, pływamy statkami, jesteśmy też mamami, żonami. Mamy swoje pasje i różne hobby, co pokazuje na moim blogu. Po raz pierwszy o walecznych kobietach pojawiły się wzmianki w mitologii greckiej, były kobietami które na równi z mężczyznami walczyły, opanowały kunszt łowiecki, precyzyjnie posługiwały się bronią, wyśmienicie jeździły konno, były córkami Boga Wojny Aresa, potocznie zwano je Amazonkami. W 2001 r. w Polsce powstaje pierwszy polski Klub Motocyklowy AMAZONS WMC. Klub macierzysty powstał w Stanach Zjednoczonych Magdalena Carewicz-Karaś Prezydent AMAZONS WMC Chapter Poland opowie mi o siostrzanej krwi oraz Amazons.

Magdo jak to się stało, że pokochałaś motocykle? Co na to twój mąż i synowie?
Moja przygoda z motocyklami zaczęła się dość póżno. Motocykle zawsze mi się podobały, nie myślałam jednak, że kiedyś sama zacznę jeździć. Będąc na zlocie w Łagowie Lubuskim zobaczyłam kilka kobiet w moim wieku, natomiast największe wrażenie na mnie zrobiła cudowna kobieta w wieku.... hmmm dojrzałym, która z wielkim uśmiechem na twarzy jechała na H-D. Otworzyłam buzię ze zdziwienia i pomyślałam: Jeśli One moga to ja też. Kilka dni później zapisałam się na kurs prawa jeży kat. A. Oczywiście mój mąż mnie dopingował, bo też od wielu lat jeżdzi motocyklem i to on zaraził mnie tą pasją. Uczył jeździć, tłumaczył, miał dużo cierpliwości. A synowie? Chyba wtedy nie zdawali sobie sprawy, co matka wyrabia  Byli za mali. Teraz są dumni, że mają taką fajną, odważną mamę.

Klub motocyklowy nie każdemu dobrze się kojarzy. Filmy przedstawiają kluby jako gangi handlujące bronią i narkotykami. Jak ma się postrzeganie klubów w Polsce?
Tak, to prawda ale na szczęście to się zmienia, ludzie przestają nas postrzegać jako bandziorów. Kluby motocyklowe wspierają wiele akcji charytatywnych, ogromną popularnością cieszą się coroczne zbiórki krwi pod hasłem: Motoserce, Motokrew. Zbieramy pieniądze dla dzieciaków, Domów Dziecka. Klub Amazons WMC od wielu lat wspiera grudniową akcję Gwiazdory na motocyklach, której celem jest zbiórka pieniędzy dla Domu Dziecka w Wągrowcu, jego współorganizatorką jest nasza Siostra Klubowa Ankha. Te wszystkie akcje pokazują, że nie jesteśmy źli, nie ma w Polsce żadnych gangów, tylko normalni ludzie których połączyła wspólna pasja. Zawsze się znajdzie ktoś kto będzie to negować, ale czy każdy kibic piłkarski jest pseudokibicem w kominiarce z bejsbolem w ręku? Nie dajmy siĘ zwariować :)

Klub powstał w 1998 r. w Stanach Zjednoczonych, jak to się stało że trafił on do Polski?
Tak, początki naszego oddziału sięgają roku 1998. Na zlocie „Amazonka” w Szklarskiej Porębie zobaczyłyśmy, że jeżdżących dziewcząt jest coraz więcej, tam też zaczęła się rodzić przyjaźń między nami i zakiełkował pomysł na stworzenie Klubu.

Jaki był początek klubu w Polsce? Ile macie oddziałów?
Oficjalne otwarcie chapteru odbyło się 19 maja 2001r. w Warszawie. AMAZONS WMC jest pierwszym klubem żeńskim w Polsce. Obecnie mamy swoje chaptery (czyli oddziały) w Stanach Zjednoczonych, Polsce oraz Chapter Nomads zrzeszający dziewczyny mieszkające poza granicami Polski.

Co oznacza status WMC?
Women Motocycle Club czylki Kobiecy Klub Motocyklowy.

Czy są inne kobiece kluby motocyklowe w Polsce?
Tak, jest kilka innych Klubów kobiecych, z czego się bardzo cieszymy, im więcej nas tym lepiej. 

Czy utrzymujecie między sobą kontakt? Robicie jakieś wspólne kampanie lub zloty?
Różnica między nami jest taka że Amazons WMC zrzesza dziewczyny z całej Polski, a inne Kluby są raczej Klubami regionalnymi. To oznacza, że nie zawsze udaje Nam się spotkać, ale w miarę możliwości oczywiście się widzimy i zawsze miło spędzamy ze sobą czas. Amazons WMC większość członkiń ma w zachodniej części Polski oraz w Wielkopolsce, natomiast inne Kluby są raczej w centralnej części Polski, ale dla nas nie ma granic, więc jeśli to możliwe to się spotykamy.

Kluby motocyklowe kojarzą mi się przede wszystkim z mężczyznami. Jak Wy kobiety odnajdujecie się w takim typowym męskim świecie?
Początki nie były łatwe.... Jako pierwszy Klub żeński musiałyśmy być twarde, silne i niezależne aby wtedy ten niedostępny, hermertyczny męski świat Klubów motocyklowych przyjął Nas do swojego grona.Nasz upór i determinacja jednak się opłaciły. Zdobyłyśmy szacunek i uznanie męskich Klubów oraz utorowałyśmy drogę innym powstającym Klubom żeńskim.

Kiedy myślisz AMAZONS to przychodzi Ci do głowy .....
Siostrzeństwo, miłość do motocykli, wspólne podróże. Przynależność do Klubu to poczucie więzi i wspólnoty oraz honor noszenia barw, co czyni każdą z AMAZONS dumną i silną.

Na czym polega Wasza działalność?
Klub działa na trochę innych zasadach niż kluby motocyklowe męskie, które rządzą się bardziej sztywnymi prawami. Bierzemy udział w licznych imprezach motocyklowych w Polsce i za granicą: wyjazdach, wyprawach, zlotach. Staramy się przekonać wszystkich, że dziewczyna + motocykl = naprawdę fajna zabawa.

Jeśli kobieta chce zostać Amazons jaka jest jej droga?
Członkinią Klubu może zostać każda kobieta bez względu na wiek, rasę, kolor skóry, wyznanie, narodowość, orientację seksualną czy typ motocykla, którym jeździ. Nie jesteśmy dużym Klubem. Zdecydowałyśmy, żeby nie rozrastać się na siłę, lecz przyjmować tylko te osoby, których jesteśmy pewne i możemy na nie liczyć. Jednak z radością witamy wszystkie motocyklistki. Każda może z nami jeździć. Kandydatka musi mieć co najmniej 18 lat i ważne prawo jazdy na motocykl, aktywnie uczestniczy na spotkaniach Amazons oraz w wyjazdach klubowych.

Gdzie można Was spotkać? Jak się z Wami mogą skontaktować dziewczyny, które chciałby poczuć tą siostrzaną miłość?
Spotkać nas można wszędzie  Praktycznie na każdym większym zlocie motocyklowym. Mamy swoją stronę internetową oraz funpage na Facebooku TUTAJ. Można do nas napisać, zadzwonić, ale z doświadczenia wiem że najlepsze znajomości zawiera się na zlotach (ja sama jedną z Amazons poznałam stojąc w kolejce do toalety, zaczęłyśmy ze sobą rozmawiać i to spowodowało że jestem w Amazons WMC )

Jakimi zasadami kierujecie się w klubie?
W klubie panuje 6 podstawowych reguł, którymi są:

  1. Love - An Amazon lets love guide all her actions when dealing with her Amazon Sisters, for they are true Sisters in the spiritual sense of the word.
  2. Honor - An Amazon will honor the ways of the Sisterhood and her Amazon Sisters.
  3. Truth - An Amazon is true to her inner spirit. An Amazon knows her strengths and weaknesses and will not hide from them. An Amazon will never lie to her Sisters.
  4. Respect - An Amazon respects her own integrity and that of others at all times, including respect for the Sisterhood and its Bylaws.
  5. Loyalty - An Amazon is loyal to the Sisterhood and takes part in decisions concerning the Sisterhood as a whole.
  6. Commitment - An Amazon is committed to her Sisterhood, as well as to her self. She will stand up for her beliefs and those of the Amazons. She contributes energy to the Club to keep it running smoothly.

Jesteś prezydentem klubu od 2015 R. Jaki jest twój zakres obowiązków?
Jestem odpowiedzialna za Siostry i Kandydatki.Reprezentuję Klub we wszystkich spotkaniach z innymi Klubami, dbam o dobro całego Klubu. To taki ogólny opis, ale nie mogę zdradzać wszystkich tajemnic Klubowych.

Jakie macie plany na najbliższy sezon motocyklowy?
Pokonać tysiące kilometrów na motocyklu, świetnie się bawić i poznawać nowych ludzi. Mamy w planach wyjazd do USA, aby spotkać się z Naszymi Siostrami z Klubu Macierzystego oraz Chapterem Florida. Jest ku temu doskonała okazja, gdyż w 2018 roku Amazons WMC będzie obchodzić 20 lecie istnienia. Świętowanie urodzin Klubu Macierzystego połączymy z odwiedzeniem zlotu Daytona, która jest rajem motocyklowym.

Magdo dziękuję serdecznie za rozmowę.
Życzę Tobie jaka i całemu Klubowi AMAZONS przyczepności, bezpiecznych wyjazdów oraz spełnienia planów.
LwG!! 

Przeczytajcie także:

  1. DJ Nuki, czyli Rafał - człowiek orkiestra
  2. Monika i jej niezwykłe fotografie
  3. Nina i Anita to wyjątkowo skuteczny duet w świecie dekoracji i florystyki

 

Odsłony: 4033